Niepłodność

people-families

Niepłodność

1 na 6 par na świecie doświadcza problemu niepłodności.

Ferring w niepłodności

Leczenie niepłodności to jeden z kluczowych obszarów specjalistycznej wiedzy firmy Ferring. Jesteśmy mocno zaangażowani w postępy w dziedzinie technik wspomaganego rozrodu (ang. Assisted Reproductive Technologies, ART).

Badania kliniczne i lata stosowania wykazały, że terapia hormonalna oferowana przez firmę Ferring jest skuteczna i zapewnia wysoki profil bezpieczeństwa.

Firma Ferring proponuje wysokospecjalistyczne portfolio produktów stosowanych w leczeniu niepłodności.

Więcej szczegółów: www.ferring.com

Problem fizyczny i emocjonalny

Niepłodność to więcej niż tylko problem fizyczny. Mimo, iż wiele par borykających się z problemem niepłodności ostatecznie po terapii doświadcza radości posiadania dzieci, to w leczeniu niepłodności kładzie się istotny nacisk na relacje w związku i życie osobiste. Skuteczne leczenie niepłodności obejmuje zarówno aspekty fizyczne, jak i emocjonalne.

Prawidłowe działanie męskiego i żeńskiego układu rozrodczego zależy od złożonego procesu komunikowania pomiędzy układem endokrynnym a narządami płciowymi: jajnikami u kobiet i jądrami u mężczyzn.

Znaczenie hormonów

Niepłodność to więcej niż tylko problem fizyczny. Mimo, iż wiele par borykających się z problemem niepłodności ostatecznie po terapii doświadcza radości posiadania dzieci, to w leczeniu niepłodności kładzie się istotny nacisk na relacje w związku i życie osobiste. Skuteczne leczenie niepłodności obejmuje zarówno aspekty fizyczne, jak i emocjonalne.

Prawidłowe działanie męskiego i żeńskiego układu rozrodczego zależy od złożonego procesu komunikowania pomiędzy układem endokrynnym a narządami płciowymi: jajnikami u kobiet i jądrami u mężczyzn.

Układ rozrodczy kobiety

Rys.1 Budowa narządu rodnego kobiety

Wytwarzanie komórek jajowych (oocytów)

Każda kobieta posiada w swoich jajnikach około 400 000 niedojrzałych komórek jajowych. Co miesiąc, w okresie od pokwitania do menopauzy, jedna komórka jajowa (na ogół) dojrzewa i rozpoczyna swoją podróż przez jajowody w oczekiwaniu na zapłodnienie.

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy u kobiet składa się z trzech etapów. Przeciętnie cykl trwa 28 dni.

  • Etap pierwszy: faza pęcherzykowa (wzrostowa/folikularna) Rozpoczyna się po zakończeniu miesiączki. Pierwszy etap cyklu trwa około dwóch tygodni. Na tym etapie zwiększa się wydzielanie FSH, hormonu stymulującego rozwój pęcherzyka zawierającego komórkę jajową oraz dojrzewanie komórek jajowych. Wzrastają pęcherzyki jajnikowe, dochodzi do selekcji pęcherzyka dominującego. Rosnący pęcherzyk dominujący wydziela coraz większe ilości żeńskiego hormonu, estrogenu, który powoduje zmiany w błonie wyścielającej macicę (endometrium) oraz zmiany śluzu szyjki macicy. Śluz w szyjce macicy ulega rozrzedzeniu, a tym samym umożliwia przeniknięcie plemnikom, a endometrium (błona śluzowa wyściełająca jamę macicy) grubieje i przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej.
  • Etap drugi: owulacja (jajeczkowanie) Około 32 godzin przed uwolnieniem komórki jajowej ilość estrogenu wydzielanego przez pęcherzyk dominujący gwałtownie wzrasta, następuje gwałtowny wzrost stężenia LH (tzw. pik LH) co wywołuje owulację. Pęcherzyk dominujący pęka a dojrzała komórka jajowa wydostaje się z pęcherzyka i przemieszcza się wzdłuż jajowodu.
  • Etap trzeci: faza lutealna. Pęknięty pęcherzyk wypełnia się krwią, przekształca się w ciałko żółte, wydzielające drugi żeński hormon, progesteron. Pomaga on w utrzymaniu najlepszych warunków dla ciąży w przypadku zapłodnienia komórki jajowej. W przypadku niezapłodnienia komórki jajowej w ciągu około 72 godzin ciałko żółte ulega rozpadowi, a komórka jajowa jest wydalana z macicy wraz z wyściółką. Po około 14 dniach występuje krwawienie miesiączkowe, jako efekt złuszczania błony śluzowej macicy.

Układ rozrodczy mężczyzny

Rys.2 Budowa narządu rodnego mężczyzny

Produkcja plemników

Gonadotropina LH jest odpowiedzialna za wytwarzanie męskiego hormonu, testosteronu, który łącznie z FSH odpowiada za stymulację wytwarzania plemników w jądrach.

Produkcja plemników, inaczej spermatogeneza, to proces ciągły. Przekształcenie pierwotnej komórki płciowej w aktywny plemnik zajmuje około 72–74 dni. Codziennie jest wytwarzanych kilkaset milionów plemników. Spośród milionów plemników produkowanych każdego dnia zaledwie niewielki odsetek posiada pełną zdolność do zapłodnienia.

Spermatogeneza przebiega najwydajniej w temperaturze 34°C. Proces ten jest wrażliwy na wzrost temperatury.

Plemniki

Plemnik składa się z dwóch głównych elementów:

  • główki, której kluczową rolą jest przyczepienie się do komórki jajowej i przeniknięcie przez błonę zewnętrzną, wraz z informacją genetyczną,
  • witki, która umożliwia plemnikowi „przepłynięcie” przez żeński układ rozrodczy i dotarcie do komórki jajowej. Problemy dotyczące któregokolwiek z tych elementów będą miały wpływ na zdolność plemnika do zapłodnienia.

 

Najlepszy czas na zapłodnienie

Zajście w ciążę nie zawsze jest proste, nawet u osób, które nie mają problemów z płodnością. Podaje się, że ludzie to jedne z najmniej płodnych stworzeń na ziemi. Mają zaledwie 25% szans na zapłodnienie każdego miesiąca.

W żeńskich drogach rozrodczych plemnik żyje zaledwie przez około 48 godzin, a komórka jajowa musi zostać zapłodniona w ciągu 72 godzin po owulacji. „Okienko” do zapłodnienia jest więc wąskie, zatem najlepszy okres do zapłodnienia to mniej więcej połowa cyklu miesiączkowego, tuż przed owulacją.

 

Ciąża

W normalnych warunkach zaledwie kilkaset spośród 14 milionów plemników wprowadzonych do pochwy podczas stosunku płciowego jest w stanie dotrzeć do końca jajowodu, gdzie może nastąpić zapłodnienie komórki jajowej.

Po pomyślnym zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik zaczyna się podział komórkowy, a połączone komórki (męska i żeńska) tworzą zarodek. Równocześnie zarodek zaczyna się przemieszczać w jajowodzie i w ciągu tygodnia od owulacji znajduje się już w macicy i zagnieżdża w endometrium. Pomyślne zagnieżdżenie zapobiega rozpadowi ciałka żółtego i złuszczeniu endometrium, a tym samym nie dochodzi do krwawienia miesiączkowego.

Na tym etapie trzeci hormon gonadotropowy, gonadotropina kosmówkowa (hCG), jest wytwarzany przez kosmówkę, które rozwija się po zagnieżdżeniu zarodka. Hormon hCG odgrywa ważną rolę w podtrzymywaniu ciąży. Stymuluje ciałko żółte do dalszego wytwarzania wysokich ilości progesteronu.

Niepłodność

Niepłodność definiowana jest jako niezdolność do osiągnięcia ciąży w czasie 1 roku współżycia w celach rozrodczych. Jest to poważny problem nie tylko młodych ludzi, ale także ogólnospołeczny i demograficzny. Dotyczy około 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym, w Polsce jest to około 1,5 mln par. Co najmniej połowa z nich korzysta z pomocy podstawowej opieki zdrowotnej, a około 60% wymaga specjalistycznego postępowania lekarskiego, prowadzonego przez przygotowaną do tego kadrę w ośrodkach stosujących właściwe metody diagnostyki i leczenia.

Statystyki

Mniej więcej co szósta para cierpiąca na niepłodność decyduje się szukać pomocy. Szacuje się, że przyczyny niepłodności są rozłożone równomiernie po stronie kobiety i mężczyzny, w znacznym odsetku diagnozuje się ją równocześnie u obojga partnerów. U około 20% par nie można ustalić jednoznacznej przyczyny niepłodności.

 

Przyczyny niepłodności

Złożony charakter procesów oraz interakcji związanych z wytwarzaniem komórki jajowej/plemnika oraz zapłodnieniem oznacza, że na różnych etapach procesu może dochodzić do zaburzeń.

Czynniki po stronie kobiet
  • Hormonalne/owulacja: problemy hormonalne dotyczą rozwoju pęcherzykowego, jak również owulacji. Problemy z owulacją to najczęstsza przyczyna niepłodności u kobiet, stanowiąca aż jedną trzecią wszystkich przypadków.
  • Problemy z jajowodami: uszkodzenie jajowodu to kolejna częsta przyczyna niepłodności, uniemożliwiająca przemieszczanie się komórki jajowej, przemieszczanie się plemników, wpływająca na zapłodnienie lub przemieszczenie do macicy.
  • Problemy z macicą: endometrioza może być kluczowym problemem związanym z niemożnością zajścia w ciążę. W takim przypadku komórki endometrium przemieszczają się do jajników i jajowodów, zaburzając ich funkcjonowanie jamy macicy. Włókniaki i polipy w macicy również mogą być przyczyną problemów z płodnością.
  • Problemy z szyjką macicy/pochwą: nieprawidłowości budowy pochwy lub szyjki macicy mogą mieć wpływ na płodność, podobnie jak fizyczne właściwości śluzu szyjki macicy. Śluz może być wrogi wobec plemników, zawierać przeciwciała lub być zbyt gęsty, co powoduje zablokowanie ruchu plemników.
  • Hiperprolaktynemia: choroba, w której występuje nadmierne stężenie hormonu prolaktyny we krwi. Może to powodować objawy takie jak nieregularne miesiączki lub brak miesiączki, niepłodność oraz zwiększona produkcja mleka.
Czynniki po stronie mężczyzn
  • Siła plemników: ogromna większość przypadków niepłodności u mężczyzn wynika z małej liczby plemników, co zazwyczaj wiążę się z wysokim odsetkiem wad plemników (wielkość, kształt i ruchliwość).
  • Zaburzenia równowagi hormonalnej: zaburzenia równowagi hormonalnej związane z FSH i LH występują u mężczyzn, ale są dość rzadkie.
  • Niewydolność jąder: u niektórych mężczyzn stwierdza się brak plemników w nasieniu. Może to wynikać z zaburzeń ejakulacji lub niewydolności jąder w zakresie wytwarzania plemników.
  • Żylaki powrózka nasiennego: żylaki powrózka nasiennego są jedną z najczęściej występujących nieprawidłowości anatomicznych u niepłodnych mężczyzn.
  • Niedrożność nasieniowodu: uszkodzenie na skutek infekcji może zapobiegać przed przedostawaniem się plemników do nasienia. U niektórych mężczyzn ejakulat jest kierowany do pęcherza moczowego.
  • Przeciwciała przeciwko plemnikom: u niewielkiego odsetka mężczyzn następuje wytwarzanie przeciwciał przeciwko własnym plemnikom. Ta przyczyna odpowiada za około 10% niewyjaśnionych przypadków niepłodności u mężczyzn.
Wspólne problemy z płodnością

Spośród przypadków niepłodności, w których problem leży po obu stronach, niektóre z nich mogą być dość proste do wyleczenia. Ponieważ „okienko” czasowe do zapłodnienia komórki jajowej w przypadku cyklu miesiączkowego u kobiet jest dość ograniczone, istotnymi czynnikami mogą być częstość i czas odbywania stosunków płciowych. W niektórych przypadkach stwierdzono, że niepłodność może mieć związek z techniką stosunków płciowych (plemniki nie są umieszczane wystarczająco głęboko w pochwie). Płodność spada również wraz z wiekiem, zwłaszcza u kobiet. U mężczyzn stężenie testosteronu spada wraz z wiekiem, ale nie w tak znaczący sposób, jak to się dzieje u kobiet; plemniki są nadal produkowane, jednak ich ruchliwość i jakość się zmniejsza.

Leczenie niepłodności

Obecnie dostępnych jest wiele opcji diagnostycznych umożliwiających zidentyfikowanie przyczyn niepłodności i zapewnienie parom jak największej szansy realizacji marzenia o posiadaniu dziecka.Dobra wiadomość jest taka, że większość niepłodnych par, które decydują się na pomoc, ostatecznie doczeka się dziecka. Odsetek zajść w ciążę dzięki technikom wspomaganego rozrodu jest obecnie wyższy niż miesięczny odsetek płodności u większości par „płodnych”. Aby jednak było to możliwe, konieczna może być odpowiednia terapia. Zatem im wcześniej poszukuje się leczenia, tym większe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka.

Firma Ferring od ponad dziesięciu lat pomaga zajść w ciążę bezpłodnym parom dzięki wielu wysokiej jakości produktom, które naśladują działanie naturalnych hormonów. Produkty te pomagają uzyskać wysoki odsetek donoszonych ciąż dzięki przywróceniu równowagi hormonalnej i stymulowaniu owulacji.

Metody leczenia

Zabiegi i metody leczenia oferowane w klinikach leczenia niepłodności można podzielić na cztery główne grupy:

  1. zachowawcze leczenie farmakologiczne,
  2. leczenie chirurgiczne,
  3. proste techniki rozrodu wspomaganego medycznie (inseminacja),
  4. zaawansowane techniki rozrodu wspomaganego medycznie ( ART. – Assisted Reproductive Techniques), w tym:
    1. zapłodnienie In – vitro (In-Vitro Fertilization with Embrio Transfer, IVF-ET),
    2. mikroiniekcja plamnika do komórki jajowej (Intr-Cytoplasmic Sperm Injection, ICSI),
    3. mikroiniekcja z użyciem plemników uzyskanych podczas biopsji najądrza (ICSI-PESA) lub jądra (ICSI-TESA).

 

Lekarz specjalista ds. leczenia niepłodności prawdopodobnie rozpocznie terapię od najprostszej metody dostosowanej do przyczyny niepłodności u danej pary. W przypadku braku ciąży po kilku cyklach leczenia zostanie wdrożona kolejna procedura. Około 85–90% przypadków niepłodności leczonych jest konwencjonalnie, tj. za pomocą leków lub zabiegów chirurgicznych.

Terapia hormonalna

Ma na celu zastąpienie lub wzmocnienie wydzielania hormonów wytwarzanych przez organizm. Leczenie gonadotropowe jest również stosowane do stymulowania „superowulacji” w zabiegach wspomaganego zapłodnienia, w tym zapłodnieniu in-vitro (IVF).

Wywołanie owulacji

Wywoływanie owulacji (indukcja owulacji) może być stosowane jako samodzielna metoda leczenia lub w skojarzeniu z innymi metodami leczenia niepłodności, takimi jak inseminacja lub IVF.

Inseminacja

Inseminacja jest to podanie nasienia (partnera, dawcy) do jamy macicy. Wskazania do zabiegu obejmują: niepłodność idiopatyczną, endometriozę I lub II stopnia, oraz łagodny czynnik męski niepłodności (w tym zaburzenia ejakulacji). Warunkiem niezbędnym jest ocena budowy anatomicznej narządu rodnego i miednicy mniejszej kobiety.

Zabieg chirurgiczny

Zabieg chirurgiczny może być wykonany w celu skorygowania nieprawidłowości anatomicznych układu rozrodczego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Techniki wspomaganego rozrodu (ART)

ART to ogólne określenie obejmujące szereg zaawansowanych zabiegów, w tym mikromanipulacji z użyciem plemników, mających na celu wspomaganie zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka. Wszystkie te zabiegi mają jedną cechę wspólną: wymagają pobrania z jajnika wielu dojrzałych komórek jajowych (oocytów), co uzyskuje się dzięki stymulacji hormonalnej jajników, często określanej jako „superowulacja”.

Wskazania, kwalifikacja i przygotowanie do procedury

  1. Procedura zapłodnienia pozaustrojowego ma udowodnioną, najwyższą skuteczność spośród wszystkich metod leczenia niepłodności. Wskazania do klasycznego zapłodnienia pozaustrojowego obejmują czynnik jajowodowy, oporność na stymulację jajeczkowania, nadmierną odpowiedź na próbę stymulacji monoowulacji (więcej niż 3 pęcherzyki jajnikowe) oraz brak efektów inseminacji. ICSI stosuje się przy czynniku męskim niepłodności, w endometriozie, w niepłodności idiopatycznej i niepowodzeniu klasycznego zapłodnienia pozaustrojowego. ICSI plemnikami pobranymi z jądra lub najądrzy jest postępowaniem z wyboru przy azoospermii.
  2. Stymulacja jajeczkowania i protokoły stymulacyjne. Zapłodnienie pozaustrojowe w cyklu naturalnym nie powinno być proponowane jako metoda z wyboru ze względu na niską szansę powodzenia procedury. W stymulacji mnogiego jajeczkowania stosowany jest protokół krótki lub długi z agonistami GnRH oraz protokół z antagonistami GnRH. Protokół krótki polega na podawaniu agonisty GnRH od 1 dnia cyklu, a gonadotropin od 2 dnia cyklu. W protokole długim agonistę GnRH podaje się od połowy fazy lutealnej poprzedniego cyklu, a gonadotrpoiny włącza się po miesiączce, po uzyskaniu desynsybilizacji przysadki mózgowej.
  3. Przeniesienie zarodka do macicy i suplementacja fazy lutealnej. W grupie młodych pacjentek zaleca się przeniesienie do jamy macicy jednego lub dwóch zarodków. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest przeniesienie 3 zarodków (dotyczy to kobiet w wieku ponad 40 lat). Pozostałe zarodki z zachowanym potencjałem rozwojowym muszą być kriokonserwowane (mrożone). Po kontrolowanej hiperstymulacji jajników do programu zapłodnienia pozaustrojowego zalecana jest suplementacja fazy lutealnej progesteronem.
Mrożenie zarodków

Pozostałe zarodki z zachowanym potencjałem rozwojowym muszą być kriokonserwowane – metodą mrożenia wolnego albo witryfikacji. Program mrożenia zarodków zwiększa skumulowaną częstość urodzeń oraz umożliwia realizację programu transferu jednego zarodka.

(Źródło: SPIN PTG, PTMR, PTG: Rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności)

Linki:

Leczenie niepłodności

Ab-Ovo Centrum Zdrowia Rodziny
Adres ul. Relaksowa 26
20-819 Lublin
Strona WWW www.ab-ovo.pl

Centrum Artemida Białystok
Adres ul. Włókiennicza 9B/U
15-464 Białystok
Telefon 85 651 45 44
85 651 95 44
Strona WWW klinika-artemida.pl
Centrum Artemida Olsztyn
Adres ul. Jagiellońska 78
10-357 Olsztyn
Telefon 89 532 61 24
Strona WWW klinika-artemida.pl

Centrum Diagnostyki i Leczenia Niepłodności GPSK UM w Poznaniu
Adres ul. Polna 33
60-535 Poznań
Telefon 61 841 93 11
Strona WWW www.gpsk.am.poznan.pl
Centrum Ginekologii i Leczenia Niepłodności VitroLive
Adres al. Wojska Polskiego 103
70-483 Szczecin
Telefon 91 88 69 260
Email vitrolive@tfp-fertility.com
Strona WWW tfp-fertility.com
Centrum Leczenia Niepłodności Parens – Kraków
Adres al. 29 Listopada 155C
31-406 Kraków
Telefon 12 665 37 77
Strona WWW parens.pl
Centrum Leczenia Niepłodności Parens – Rzeszów
Adres ul. Podwisłocze 21
35-309 Rzeszów
Telefon 607 601 602
Strona WWW www.parens.rzeszow.pl
Centrum Medyczne Fertina
Adres ul. Dzika 15 lok CU4
00-172 Warszawa
Telefon 609 366 732
Email fertina@fertina.pl
Strona WWW http://www.klinika-leczenia-nieplodnosci.pl/
Centrum Medycyny Rozrodu Artvimed
Adres ul. Czyżówka 14
30-526 Kraków
Telefon 12 661 30 30
Email kontakt@artvimed.pl
Strona WWW artvimed.pl
Invicta – Klinika Leczenia Niepłodności
Adres Bydgoszcz, Jagiellońska 109/81
Gdańsk, Rajska 10
Słupsk, Leszczynowa 16
Warszawa, Złota 6
Gdynia, Władysława IV 50/3
Wrocław, Grabiszyńska 186
Telefon 58 58 58 800
Strona WWW www.invicta.pl
Invimed – Klinika Leczenia Niepłodności
Adres ul. Rakowiecka 36
Warszawa
Telefon 500900888
Email invimed@invimed.pl
Strona WWW www.invimed.pl
Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian Białystok
Adres ul. Akademicka 26
15-267 Białystok
Telefon 85 744 77 00
Email bialystok@klinikabocian.pl
Strona WWW klinikabocian.pl
Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian Warszawa
Adres ul. Stawki 2a
00-193 Warszawa
Telefon 22 300 50 90
Email warszawa@klinikabocian.pl
Strona WWW klinikabocian.pl
Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian Katowice
Adres ul.Dąbrówki 13
40-081 Katowice
Telefon 32 701 04 60
Email katowice@klinikabocian.pl
Strona WWW klinikabocian.pl
Centrum Medyczne Antrum
Adres ul.Olimpijska 5
41-902 Bytom
Telefon 32 281 44 02
Email info@antrum.pl
Strona WWW www.antrum.pl
Centrum Medyczne Macierzyństwo
Adres ul. Białoprądnicka 7a
31-221 Kraków
Telefon 12 415 88 00
Strona WWW www.macierzynstwo.com.pl
Centrum Medyczne Salve Medica
Adres ul. Szparagowa 10
91-211 Łódź
Email REJESTRACJA@SALVEMEDICA.PL
Strona WWW www.salvemedica.pl
FertiMedica Centrum Płodności
Adres ul. Jana Pawła Woronicza 31 lok. 8U
02-640 Warszawa
Telefon 22 379 79 87
Email info@fertimedica.pl
Strona WWW www.fertimedica.pl/
Gameta Łódź
Adres Rzgów k. Łodzi
ul. Rudzka 34/36
Telefon 42 645 77 77
Email rejestracja-lodz@gameta.pl
Strona WWW gameta.pl
Gameta Kielce
Adres ul. Podzamcze 45
Chęciny
Email rejestracja-kielce@gameta.pl
Strona WWW gameta.pl
Genesis – Klinika Leczenia Niepłodności
Adres ul. Waleniowa 24
85- 435 Bydgoszcz
Telefon 697 706 250, 570 737 375
Strona WWW www.klinika-leczenia-nieplodnosci.pl
PARENS Ośrodek Leczenia Niepłodności Sp. z o.o.
Adres ul. Juliana Tuwima 1
45-551 Opole
Telefon 77 453 81 66
Email parens.opole@invitrogmw.pl
Strona WWW www.invitrogmw.pl
Gravida – Klinika Leczenia Niepłodności
Adres ul. Armii Krajowej 21
09-410 Płock
Telefon 24 366 51 55
24 266 89 42
Email rejestracja@gravida.com.pl
Strona WWW www.gravida.com.pl
Klinika Leczenia Niepłodności Gravita
Adres ul. Kniaziewicza 20a
Łódź 91-347
Telefon 42 651 90 10
Email office@gravita.info.pl
Strona WWW gravita.info.pl
Kriobank – Centrum Leczenia Niepłodności Ginekologia i Położnictwo
Adres ul. Stołeczna 11
15-879 Białystok
Telefon 85 744 13 78
Email rejestracja@kriobank.pl
Strona WWW kriobank.pl
Centrum Leczenia Niepłodności Novomedica
Adres ul. Ks. N. Bończyka 34
Mysłowice
Telefon 32 318 27 41
Email novomed@ka.onet.pl
Strona WWW http://www.novomedica.pl/
Ośrodek Ivita
Adres al. Niepodległości 18
02-653 Warszawa
Telefon 22 300 51 90
Email warszawa@klinikabocian.pl
Strona WWW www.ivita.eu
POLMEDIS – Klinika leczenia niepłodności
Adres ul. Partynicka 45
Wrocław
Telefon 71 339 83 62
Email polmedis@polmedis.pl
Strona WWW polmedis.pl
Provita
Adres ul. Fabryczna 13D
40-611 Katowice
Telefon 327837300
Email info@angelius.pl
Strona WWW klinikanieplodnosci.pl
Przychodnia Lekarska “nOvum” Katarzyna Kozioł, Piotr Lewandowski
Adres ul. Bociania 13
Warszawa
Telefon 22 899 33 30
22 566 80 00
Email sekretariat@nOvum.com.pl
Strona WWW
http://www.novum.com.pl/pl/strona-glowna/
Zięba Clinic
Adres ul. Tadeusza Kościuszki 255A
Katowice
Telefon 32 202 36 35
Email info@ziebaclinic.pl
Strona WWW
http://www.ziebaclinic.pl/nieplodnosc

Dołącz do projektu #projectfamily

This page is not intended for patients or for members of the general public. It is only intended to be used by healthcare professionals.

OK

Cette page n'est pas destinée aux patients ou au grand public. Il est uniquement destiné à être utilisé par des professionnels de santé.

OK

Ik bevestig dat ik een professionele zorgverlener ben of een zakelijke relatie heb met Ferring Pharmaceuticals

OK

Ez az oldal nem betegeknek, vagy nagyközönségnek szól. Az oldalt kizárólag egészségügyi szakemberek használhatják.

OK

Ta strona nie jest przeznaczona dla pacjentów ani dla ogółu odwiedzających. Ta strona stworzona jest dla pracowników sektora ochrony zdrowia.

OK

Эта страница не предназначена для пациентов или для широкой публики. Она предназначена только для медицинских работников.

OK