Moczówka prosta
Moczówka Prosta (ang. Diabetes Insipidus) jest to choroba charakteryzująca się wytwarzaniem bardzo dużych ilości (> 4 l/dobę) rozcieńczonego moczu w następstwie całkowitego bądź częściowego zaburzenia produkcji lub działania wazopresyny (hormonu antydiuretycznego, ADH).
Wydalanie dużych ilości moczu prowadzi do zewnątrz- i wewnątrzkomórkowego odwodnienia, a w konsekwencji do wzmożonego pragnienia i polidypsji (spożywanie nadmiernej ilości płynów).
Moczówka prosta występuje w dwóch postaciach:
- Moczówka prosta ośrodkowa
(Central Diabetes Insipidus, moczówka prosta neurogenna, moczówka prosta przysadkowa, moczówka prosta zależna od wazopresyny) – jako wynik niezdolności tylnego płata przysadki do wydzielania odpowiednich ilości wazopresyny.
Najczęstszą przyczyną jest upośledzenie produkcji tego neurohormonu w podwzgórzu lub mechaniczne przerwanie drogi nadwzrokowo-przysadkowej. - Moczówka prosta nerkowa
(nefrogenna, nerkopochodna), występuje w efekcie utraty przez nerki zdolności do reagowania na wazopresynę.
Przyczyny moczówki prostej
- Uszkodzenie układu podwzgórzowo-przysadkowego:
- – guzy śródsiodłowe (25%)
- – zabiegi neurochirurgiczne (20%)
- – urazy głowy (16%)
- – choroby autoimmunologiczne i zapalne (8%)
- Idiopatyczna moczówka prosta – pochodzenie nieznane (30%)
- Postaci rodzinne moczówki prostej (<2%)
Epidemiologia
Moczówka prosta ośrodkowa to stosunkowo rzadkie schorzenie. Szacuje się, że na moczówkę prostą cierpi 1 na 25 000 osób.
Istotną grupą przyczyn powodujących zaburzenia czynności neurosekrecyjnej tylnego płata przysadki mózgowej są zabiegi operacyjne dokonywane w rejonie podwzgórza i przysadki. Przejściowa niewydolność tylnego płata przysadki po tego typu zabiegach jest spotykana bardzo często, jednak do rozwoju utrwalonych zaburzeń dochodzi przy uszkodzeniu ponad 80% włókien nerwowych łączących tylny płat przysadki z podwzgórzem.
Idiopatyczna moczówka prosta może rozwinąć się w każdym wieku u obu płci. W jej przebiegu dochodzi do zaniku włókien nerwowych, za pośrednictwem których dochodzi do uwolnienia wazopresyny do przysadki, a następnie z tylnego płata przysadki do krwiobiegu.
Postać rodzinna jest znacznie rzadsza i jest związana ze zmniejszeniem ilości włókien nerwowych, za pośrednictwem których dochodzi do uwolnienia wazopresyny z podwzgórza do przysadki, a następnie z tylnego płata przysadki do krwiobiegu.
Pozostałe przyczyny prowadzą do niedoboru wazopresyny poprzez ucisk mechaniczny bądź odczyn zapalny.
Objawy moczówki prostej:
- Poliuria
– oddawanie dużych ilości moczu; - Nokturia
– oddawanie moczu w nocy; - Polidypsja
– nadmierne pragnienie z piciem dużej ilości wody (szczególnie zimnej);
Rozpoznanie
Podstawą rozpoznania moczówki prostej jest ocena reakcji na podaną desmopresynę. W przypadku moczówki prostej ośrodkowej obserwujemy spadek objętości moczu i wzrost jego osmolarności czyli ciśnienia osmotycznego, będącego miarą sumarycznego stężenia wszystkich substancji w moczu. Jeśli po podaniu desmopresyny nie obserwujemy zmian w objętości moczu oraz osmolarności to mamy do czynienia z moczówką prostą nerkową.
Możliwości terapeutyczne w leczeniu moczówki prostej
Zanim opracowano metodę syntezy analogu wazopresyny moczówka prosta leczona była wyciągiem z tylnej części przysadki mózgowej – lizynowazopresyną i niehormonalnymi lekami o działaniu antydiuretycznym.
Działanie antydiuretyczne polega na zmniejszeniu ilość wydalanego moczu i jego zagęszczeniu.
Krótki okres działania, liczne działania niepożądane i niewystarczające działanie antydiuretyczne wymienionych leków spowodowały, że zaczęto poszukiwać substancji bardziej specyficznej o odpowiednio długim działaniu.
Lekiem, który spełnił warunki niezbędne do skutecznego leczenia moczówki prostej ośrodkowej okazała się desmopresyna.
W leczeniu stosuje się zabiegi operacyjne (o ile jest to możliwe) lub objawową farmakoterapię, w oparciu o:
- preparaty wazopresyny
- analog wazopresyny – syntetyczny analog wazopresyny
- chlorpropamid, który zwiększa nerkową reakcję na ADH
- ibuprofen – niesterydowy lek przeciwzapalny o nieznanym mechanizmie działania w przebiegu moczówki
Dowiedz się więcej
o naszych działaniach w dziedzinie urologi